“ ...what’s inherited is not the behaviour but a susceptibility to reinforcement.”
B. F. Skinner

Mitt konto
Avancerat sök
Email: Passord:
Ny användare? Glömt lösenordet? Husk meg
tilkassen
Varukorgen är tom

  HUNDBOCKER
  Svenska hundböcker
  Engelska hundböcker
  Norska hundböcker
  Video/DVD
  Topplistan
  Böcker från Canis Förlag
  Böcker rekommenderad av Canis
  Presentkort
   
  FÖRSTASIDAN
 



Du kan betala med VISA på Canis.se

 



Du kan betala med MasterCard på Canis.se

   
  Besökande: 1555
  Inloggad: 4

Jämthund


Uppfödare av den här rasen:
 
Jaktvollen
Klövkampens kennel
 Kozlowski´s

Str: Stor
Aktivitetsbehov: Stort
Pälslängd: Strävhårig
Behov av pälsvård: Minimalt
Allergivänlig: Nej
Generell beskrivning:
Rasen kommer ursprungligen från Sverige. Jämthunden har vanligtvis bra sök och använder näsan i luften på jakt efter älgen. Den är den idealiska lösrivande hunden och en förstaklassens jämthund ställer som regel älgen med kraftigt och väl hörbart jaktskall. Andra typiska egenskaper för jämthunden är bland annat storleken. Jämthunden är stor och stark och en vältränad hund kan användas till jakt varje dag i dagar. Jämthunden rör sig med att sätta tassarna intill mittenlinjen. Detta är en urgammal nedärvd egenskap som sparar kraft i djup snö. Fördelen med en intelligent jämthund är att den kan användas till jakt även efter att det har snöat. En god representant för rasen har också den egenskapen att den inte hänger efter en älg som inte vill stå stilla timvis. En sådan hund är effektiv att jaga med, då dagens jaktlag i de flesta fall inte jagar på mer än ca 15 – 20 tusen hektar. Jämthunden vet också när det är dags att avbryta jakten efter mörkrets inbrott så att den kan följa med ägaren hem.

Jämthunden har ett härligt temperament och är stabil och lugn. Den är en utmärkt familjehund, snäll och gillar vanligtvis att dra pulka eller släde. Den är behaglig att ha inomhus, lätt att träna och att ta med på turer. Det rekommenderas ändå att man inte skaffar en jämthund om den inte ska användas till jakt!

Jämthunden är en frisk hundras med få arvbara sjukdomar men i rasens hemland Sverige finns viss epilepsi, något som ska tas allvarligt. HD är också en sak att vara uppmärksam på.

Rasstandard:
Hemland Sverige. Jämthunden är en stor och rektangulär spetshund. Den är kraftig och samlad men smidig och med god resning. En god representant för rasen ska vara modig och energisk men samtidigt lugn.

Huvudet är torrt och långsträckt. Skallen är svagt välvd och stopet tydligt men inte skarpt markerat. Ögonen är bruna med vaket och lugn blick. Öronen ska vara högt ansatta, styvt stående, spetsiga och lätt rörliga. Insidan av öronen ska vara riklig behårad.

Frambenen ska vara torra, raka och kraftiga. Bakbenen är parallella sett bakifrån. Knän och hasor ska vara välvinklade. Tassarna är kraftiga, något ovala, väl samlade och pekar rakt framåt. Överlinjen är rakt fallande från manken till krysset. Krysset är brett och obetydligt fallande. Buken ska vara något uppdragen. Svansen är högt ansatt, medellång och av jämn tjocklek. Den bärs ringlad över eller nära intill ryggen. Den är dock inte hårt rullad. Svansen ska vara tätt behårad, men utan fana.

Rörelserna på en jämthund ska vara kraftfulla och fria med god steglängd. I trav ska fram och bakbenen sättas i eller nästan i kroppens mittlinje.

Pälsen är sträv med ganska tättliggande täckhår och underull av korta, mjuka och ljusa (helst krämfärgade) hår. Den ska vara kort och slät på huvudet och benens framsida, och längre på bröst, hals och svans samt på frambenens och lårens baksida. Färgen ska vara mörkare eller ljusare grå. Jämthunden har karakteristiska ljusgrå eller krämfärgade partier på nos, kind, strupe, buk, ben och svansens undersida (så kallad vargteckning).

Mankhöjd: Hannar 61 cm +/- 4 cm, tikar 56 cm +/- 4 cm.


Har du andra kommentarer till kursen?: En jämthund är en jakthund och bör bara användas för detta ändamål.

Förra Ras Nästa Ras


Ska du köpa valp? Förbered dig väl!

En väluppfostrad hund är en lycklig hund! För att kunna ge din valp en bra start i livet är det viktigt att du lär dig så mycket som möjligt om hundträning och om hundars beteenden.

Canis-redaktionen rekommenderar speciellt följande böcker till nya hundägare:

Se flere rekommenderade hundböcker här.

Gå en valpkurs!

Förutom att läsa bra hundböcker rekommenderar vi också att du anmäler dig till en valpkurs.

Se Canis Hundskolas kursplan här.

 

 

Til toppen

 
Hovedsponsor5
 
Hovedsponsor5
 
Hovedsponsor5
 
Hovedsponsor5
 
Hovedsponsor5
 

Canis AS - Filial Sverige - Box 3110 - 831 03 Östersund
Tlf: +47 72 87 86 50 - Fax: +47 72 87 86 55 - Orgnr: 556609-9643
Redaktör: Morten Egtvedt - Butikschef: Cecilie Hansen - Tekniskt ansvarig: Audun Tveit - Kundservice: Astrid Hernes
Copyright © 2010 Canis AS. All rights reserved.
Canis som startsida | Canis personsäkerhetspolicy | Tips om förbättringar | Affiliate-program

Annonseinfo